Alternatiflerimiz

 

Günlükler, günlük gazeteler televizyon dizileri 3leme halini almış olağan öğünler ve yolculuklar. Bebeklerin emeklemeleri, öğrencinin dersleri hekimin göstergeleri şöförün pedalları. Özellikle ve özenilerek tertiplenilmiş olmayan, hayatın olağanlığı ve halihazırda sıradan sürekliliği. Sürekliliğin verdiği ezber hali ile artık en azından süreç hakkında düşünmeye heyecanlanmaya veya meraklanmaya ihtiyaç bırakmaz tüm bunlar. Otobüsteki her yolcunun ortak varış yeri olduğu gibi, hepsinin sıradanlığı ortak olan bir yaşantısı vardır. Bu hayat her insan için nedensellik çerçevesinde ilerler. Hepsinin bir açıklaması mümkündür. Her saniyenin. Memurların haftaiçleri belki haftasonlarından farklıdır ama haftasonları aynıdır. Ailecek kahfaltı, belki ailecek bir piknik. Bir aile babasının ve aile babasının küçük kızının yaşamı ,hayat’tır.

 

Hayatlarımız alternafitler katmalıyız. Hayatlarımıza alternatifler katabiliriz. Olağan tüketici ve neden sonuç halindeki peşisıra sıkıcı öğünlerimizi değiştirip, oruç gibi, renklendirebiliriz. Yazın bu konuda çok güçlü bir arkadaştır. Haftaiçlerimizin sonu, tatil günlerimizin diğerleri gibi çok dolu olmayan bikaç saatini bu konuya ayırmak yeterli derecede yararlı hatta keyiflidir.

 

Yazın, tıbbın dalları gib çok geniştir. Dilimiz için yeni olan roman türünden, ilham ve yeteneğin çok önemli olduğu şiir türüne, yaratıcılık ve gözlemin önemli olduğu öykülerden etkileşimin anahtar olduğu tiyatroya kadar içsel çekişmelerimizin farklılığı gibi birbirinden uzak ve birbirinden keyifli pek çok dal vardır. Bu konuda çalışılmış şekilde bir tercih yapabileceğimiz gibi, daldan dala atlmanın keyfini de yaşayabiliriz.

 

Bir haftasonu, Bir saatin yalnız yarısı bir kalem ve bir kağıt bize çok yardımcı olabilir. Keyif katabilir.Renk katabilir. Sıradanlığımızı değişirebilir. Benliğimizi geliştirebilir.

 

Yazmak yaratmaktır. Yaratıp renklenelim.

 

Alişan Burak Yaşar

01 Ağustos 2008 Cuma

 

 

 

Additional information