Yaşamda İdealite

Yaşamlarımız kimimiz için varolan ailesek bir ekonomik tutarlılığın sürdürülmesi, kimi zaman  eğitim sürecinin daha önce belirlenmiş en son noktaya kadar aksatılmaması kimimiz içinse sevdiği\sevdikleri nin mutlu kılınması odaklıdır. Güneş ışıklarını merceğin tam ortasına getirdiğimiz anlarda dahi, tüm bu odaklarımızın en yorucu ya da en keyifli anlarında bile sorgularız:

Olması gereken bu mu? Yaşam bu mu?

Yaşam bu mu derken, elbette pofuduk kuyruğu sallanan tavşanınki ve sonbaharda kırmızı\kahve dökülen yaprakları olan güzelim çınar ağaçlarınki de yaşamdır.Elbette asıl soru şudur

Bir insan olarak ideal yaşam bu mu? İdeal yaşamın neresindeyim, neleri yanlış yaptım?

“İdeal yaşam var mı yok mu” bir yana, eğer yoksa bile her insanın kafasında ona bir yol vardır. İnanmış dindarlarda, milliyetçilerde, gerçek filozoflarda ,idealistlerde, …. lerin her birinde tek tek incelendiğinde peşinden gidilen gerçekçi veya ütopik bir “standart kriter” mevcuttur.

Günlük yaşamın en olağan hallerindeki bağlantılı sorulara da ucundan değenecek olursak, “bir tıp öğrencisinin günde 12 saat oturarak sürekli ders çalışması sağlıklı bir insan için doğru bir şey mi?” ya da “farkında bir birey olmak için farklı 3 gazete takip etmek, ayda birkaç roman okumak iyidir” gibi tanımlamalar örneğin kafamızdaki ideal insanın, farkında ve sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Bilimsel açıdan her yönü ile tanımlanmış bir ideal yaşam literatürde olmadığı için ve kültürlerarası da anlamlı farklılıklar taşıyor olabileceği, ya da evrensel tek bir değer olabileceği için en azundan yukarıdaki tanımlamaların üzerinden,en azından bu konu için bililmsel bi çıkarım yapmak şu an için mümkün değildir.

Yalnız her insanın yaşam şekli ve hayata bakışını şekillendiren ve eğitim+bilgi düzeyi ile bağlantılı olan ideal insanlarının geliştirilmesi bu konuda çalışılması birey ve toplum açısından çok yararlı olacaktır. Elbette magazinel boyutta aktarlardaki her şeyi karıştır diyen kalpazanlardan ziyade bunun bilimsel savunumu daha anlamlı olacaktır.

Additional information