Bir yansıma: gülümsemek

 

Duygularımız kontrol edemediğimiz güzelliklerimizdir. Aynı zamanda hayattan keyif alma sebeplerimiz. Bunları ifade edebilmek, belli edebilmek de çoğu kez elimizdedir. Bunları kontrol ederek hayatı sürdürmektense belli ederek tadını çıkarmak ve hayatı yaşamak samimiyettir.

 

 Samimi olmak zordur. Aynı zamanda samimi olmak güzeldir, sıcaktır…

 

En temel duygularımızdan sevgi ve öfke, bence en samimi olanlarıdır. Bunların yansıması, gülmek ve ağlamak ise, bu samimiyetlerin dışa vurumlarıdır. Fakat samimiyet bu vurguda daha zor bir hale dönüşmektedir… Ağlamak ve öfkeli bakışlar yine bir nebze, kendi içerisinde tutarlı olabilse de, gülmek bu durumun en zor bölümüdür.

 

Gülmek bir romandır, gülmek bir hayat… Gülümseyerek o kadar çok şey ifade edebiliriz ve ederiz ki… Gülmek mutluluğumuzu, gülmek sevgimizi gülmek onayladığımızı gülmek heyecanımızı gülmek içimizi yansıtır. Gülümsemek, ama gerçek içten samimi şekliyle bunu gerçekleştirmek, kale kapılarının demirlerini kırar. O ince tahta köprüyü tamir eder hatta fark etmeden uçarak karşıdakinin kalbine ulaşmamızı var eder.

 

 Samimiyse dedik, zaten gülmenin zorluğu da ordadır ki yapmacıklığı çok sırıtır. Güzele olan alışkanlık veya doğamızdaki güzeli arama arzusundan mıdır bilinmez, öfkedeki şey gülmekte yoktur. Güldüğünüzde samimiyetiniz ortaya çıkar. Ne kadar içtensen, ne kadar aşktansan ne kadar kalptensen gülmek seni iç yapar, aşk yapar kalp yapar. Artık her şey ortadadır. İçseslerin, gururun, arkadan çevirdiklerin hatta çeviremediklerin bile hepsini sermişsindir.

 

Gülmek güzeldir. Hatta en güzel şeydir. O ufak gülümseme, hele sevdiğinde dostunda gördüğün o ruhunun yansıması gibisi yoktur dünyada. Onu gülümsetmiş olabilmek, onunla gülebilmek ve onu gülerken görmek cennetten bir mısradır.

 

Güleryüzlü kalabilmek ümidiyle…

Additional information