Konu: Büyümek\ büyük olmak

“vücut yıpransa da ruh asla yaşlanmaz”

 

Fizyolojik ve zihinsel büyüme birbiri ile paralel ilerlese de, pek çok yönü ile de farklı ve bağımsız süreçlerdir.

Biyolojik büyüme için, büyüme,seks ve tiroit hormonları, büyüme plakları ve uygun etkileşimler gerekmektedir. Tüm bunların uygun zamanlamayla, verimli düzeylerde gerçekleştiği kompleks bir süreçtir bu.

 

Bunun yanı sıra zihinsel büyüme; çocukluk ve adölosan yaşlardaki hormonal düzenlemelerin etkisi olsa da temel olarak sosyokültürel ve toplumsal uyaranlarla gerçekleşir. Uyaranların şiddeti bu durumda oldukça önemlidir.

Fiziksel büyüme, örneğin boy uzaması her yaşta devam etse de 20 li yaşlardan sonra durmaya yakın düzeye gelir. Gelişme sürse de büyüme hızla yavaşlar.

Fakat zihinsel süreç böyle değildir, sürekli değişir gelişir devam eder. Burda yaşantılar büyük önem taşır. Sevgi, Ölüm, Hayal Kırıklıkları, Başarılar, kazanımlar ve kayıplar önemli uyaranlardır.

 

Ölüm bu gibi durumların en şiddetli uyaranıdır. İnsanı büyütür. Hayata bakışı ve farkındalığı değişir,gelişir. Ölüm insanı büyütür…

Sevginin aynı derece büyütmeye etkisi olduğunu söylemek sanırım mümkün değildir. Sevgi böylesi ani bir etkiye sahip değildir yalnız sağlıklı büyüme için olmazsa olmazdır. Sevgisiz büyüyen kişilerde, gerçek anlamda olgunluk,yetişkinlik ya da sağlıklı bir birey olmanın imkanı yoktur.

Hayal kırıklıkları başarılar ve diğer şeyler de, topluca tüm yaşanmışlıklar büyümeyi etkiler. Zihinsel olgunluk, ve farkındalık kişinin karakterinin en belirgin ve önemli kısımlarıdır.

 

Doğru yaşanmışlıklarla, sağlıklı ve mutlu büyüme dileği ile…

Additional information