Muhabbet

 

İnsanlar konuşarak iletişim kurarlar. Tabi konuşmanın çeşitli alt başlıkları vardır. Derste öğretmenin anlatışı konuşmadır, sokakta yapılan tartışma konuşmadır, sevgiliye edilen güzel sözler konuşmadır ve dostla yapılan şakalaşmalar yine konuşmadır….

Muhabbet, konuşmanın en keyifli şeklidir. Muhabbet Arapça Habib kelimesinden, sevgili sevilen kelimesinden gelmektedir. Muhabbet sevgiliyle, sevilenle yapılır asıl olarak. O derice içten, o derece samimi o derece iyilik halidir muhabbet. Muhabbet o derece mutludur,  aşktır sevgidir.

İnsanın yeme içme isteği gibi muhabbet edesi gelir. Kendinden, sevdiklerinden konuşası gelir zaman zaman. Karşısıında onu dinleyen ,onu anlayan dediklerini kimi zaman onaylayıp çoğu kez hisseden birini arar insan böyle zamanlarda.

Muhabbet etmek sağlıktır, ruhen iyilik halidir. Huzur gösterir, iç çatışmaları azaltır.sukünet sağlar. dışarı ile barış… iç dünyanın dışarısı ile köprü kurmasını sağlar hoşsohbet.a Nitekim insan kafası doluyken, tilkiler piknik yaparken beyninde muhabbet edemez. hayattan ,sevdiklerinden ve karşıdan karşıya geçerkene hissettiklerinden bahasedemez huzursuzken insan. bahseder de karşıdakine dinletemez, dinletir ondan geri dönüşleri algılayamaz. Muhabbet edebilmek, muhabbet insanı ve muhabbet ortamı bunları da tedavi eder. insanın iç huzurunu algılamasını, farketmesini tadını çıkarmasını sağlar. İç dünyasının keyfini yaşar insan muhabbetle.

Karşılıklı elektrik ,rezonans çok önemlidir muhabbette. Aynı frekan kaybedilmiştir bir şekilde. Uuzun yıllar birbirine uyuşan, muhabbetkar insanlarda bile, öyle bi an gelebilir. öyle bi an gelir gerçekten. o anda bir anda susmak gitmek vazgeçmek ister insan. karşındaki bir anda yabancıdır. artık anlamıyor anlaşılamıyordur. muhabbeti sarmıyordur ve artık sarılcak başkaları arar insan. Anlanmadığı anlaşılmadığı anlatışamadığı biriyle sohbet etmek gibi zoru yoktur. biri diğerinin huyuna gitmelidir. bazen gider, ama diğeri bunu anlamaz. bazen gidemez huyuna kimse kimsenin, tartışma çıkar ve sessizlik. ağlamaktaki, hüzündeki hayattaki huzur o sessizliğin şiiri burada maalesef yoktur, esamesi de okunmaz burada asla… o ortamdan uzaklaşılmalıdır, kaçılmalı buharlaşılmalıdır. daha içten olan, daha hislisi bunu düşünür. huzursuzlanır kıvranır kıpraşır. genelde bir diğeri pek umursamaz, kafasındaki binlerce o an için anlamsız ezberi okumaya devam eder, melodisiz şarkı… kafiyesiz ruhsuz şiir…

Muhabbet edebilmek bir kazanımdır, bir haktır ötesi bir hediyedir. Muhabbetli insanlarla hoşsohbetlere…

 

 

Additional information