Dost Kalabilmenin Zorlukları

 

Dostluk başka bir şeydir. Öyle çok bulunan, heryerde kazanılabilen ya da çıkarlarla bağlantı oluşabilen değildir. Hatta çıkarlara rağmen devam eden bir ilişkidir.

 

Dost senin yerine düşünür yeri geldiğinde… Senin için senin işlerini,senin yapacağından fazla özveri ile yerine getirir. Senle beraber olmaktan keyif alır ve hayat senin gözlerinden de seyreder. Üstelik bundan keyif bile alır.

Gerçek dostluk daha da farklı bir şeydir elbette. Büyük zorluklar ve sınavlar atlatılmalıdır gerçek dostluk için. Maddiyat dostlar arasındaki en tehlikeli şeydir. Her ilişkide temelde para da nedir dostluğun yanında nameleri duyulsa da, sanırım miktarı ve karşıdakine hissettirdikleri de önemli bir faktördür durumda. Elbette gerçek dostluk buralara gelmeden birbirine gerekli saygıyı göstereceğinden zedelenme ihtimaline karşı baştan aşı geliştirilmiş olur. Bunun yanında hayattaki diğer insanlar ve dostla olan ilişki ,bu iki durumun çatışması yine dostlukları zor duruma düşürür. Çok sıkı fıkı ve sürekli birlikte zaman geçirilen bir dostlukta, artık sevgilisinin yanında zaman geçirmek isteyen bir diğeri dostluk için büyük sınavdır. Artık paylaşılanlar daha azalmış ve artık ortak anılar unutulmaya yüz tutmuştur. Günlük arkadaşlıklar için hayati tehlikeli bu durum dostluklarda, ekstra enerji harcayarak süreç içerisinde tedavi edilebilir. Bunun yanında, zor zamanlar geçiriyor olmak ve karşıdakinden beklentinin sürekli ve yüksek düzeyde olması da dostluklar için önem kazanan bir noktasıdır. Her ilişkide olduğu gibi taraflar sürekli birbirileri için kendinden bir şeyler vermeli, insiyatif almalı ve diğerine bir şeyler katmalıdır. Bu kural olmamakla beraber sağlıklı ilişkilerde süregelen bir güvencedir ilişkilerde. Dostlukta da, sürecin başlangıcında varolan durum ve koşullar ile, ilişkinin ileri zamanlarındaki durum ve koşullar aynı kalmayabilir. Bu durumda taraflar birbirilerine karşı önyargılar geliştirmeye ve durumu sorgulamaya başlayabilirler. İşte yine arkadaşlıklar için tehlikeli olabilecek ve her türlü ilişkide acabalar barındırabilecek bu gibi durumlar, dostluktaki karşılıklı duygu ve sevgi paylaşımı, gönüldaşlık mertebesinin değişmesindeki zorluk ve imkansızlıklar nedeni ile ,dostluk için daha az önem taşımaktadır….

 

Tüm bunlara rağmen, dost kalabilmek dost olabilmekden zor olsa da ve gerçek dostu ayırt edebilmek pek mümkün olmasa da ,insanlar dostlukları ile paralel mutluluktadır.

Mutlu dostluklara…

 

Additional information